Щоб у спеку не лишитися без світла: поради від ДТЕК Дніпровські електромережі
Основною проблемою електричних мереж в надспекотні періоди є перевантаження. Клієнти активно та одночасно вмикають енерговитратні електричні прилади (кондиціонери, кліматичні системи), які за умов надвисоких температур працюють на повну потужність та часто перевищують проєктні можливості внутрішньобудинкових та зовнішніх мереж. Як наслідок — електролінії не витримують, трапляються аварії, а мешканці Дніпра та області залишаються без світла.
«ДТЕК діє в інтересах України, піклується про своїх клієнтів та робить усе, аби в їхніх оселях завжди були світло та комфорт. ДТЕК Дніпровські електромережі системно оновлює електроінфраструктуру регіону та модернізує обладнання. Але ми не можемо гарантувати надійне електропостачання у випадках, коли клієнти перевищують проєктні потужності мережі. Це провокує аварії та відключення. Щоб цього уникнути, ми радимо більш раціонально споживати електроенергію. Особливо в умовах спеки», — зазначив генеральний директор ДТЕК Дніпровські електромережі Андрій Терещук.
Особливо це актуально для будинків та кварталів старої забудови. Де внутрішньобудинкові та зовнішні мережі (електричні лінії, трансформатори тощо) проєктувалися та зводилися під мінімальний набір електроприладів. Поява великої кількості енергоємної техніки, в тому числі встановлення потужних кліматичних систем, призводить до того, що мережа не витримує. Особливо в пікові години споживання та в періоди екстремальних температур.
Для того, щоб не залишитися в спеку без світла, ДТЕК Дніпровські електромережі підготував поради:
- при купівлі електричного обладнання надавайте перевагу класу енергоефективності А, А+, А++, А+++;
- не вмикайте одночасно в оселі усі енергоємні прилади;
- за наявності в оселі декількох кондиціонерів вмикайте його там, де ви безпосередньо перебуваєте. Пам’ятайте, що в спеку температура за вікном та в оселі не має різнитися більш ніж на 10°C;
- модернізуйте електричні мережі у власних квартирах та будинках;
- пам’ятайте, що електромережі вашої оселі та будівлі в цілому спроєктовані під споживання певного об’єму електропотужності. Його перевищення може стати причиною аварійного відключення. Цей об’єм зазначений у вашому договорі на розподіл, який ви уклали з ДТЕК Дніпровські електромережі;
- майте під рукою контакти електрика. Адже якщо сталася аварія і проблема всередині будинку, то це питання має вирішувати відповідальний за внутрішньобудинкову мережу (управляюча компанія, ОСББ, власник);
У разі відключення світла через перевантаження: вимкніть усі енерговитратні прилади й увімкніть «автомат». Якщо продовжує вибивати світло, необхідно звернутися до електрика. Не намагайтеся здійснити ремонт самостійно, це небезпечно!
Повідомити про відсутність світла та аварійні ситуації на мережі ДТЕК Дніпровські електромережі можна на сайті компанії, за телефонами (056/066/067) 790 99 00, через сторінку Facebook або чат-бот у Viber та Telegram (як ним користуватися — можна переглянути у покроковій відеоінструкції).