ДТЕК Дніпровські електромережі захищають рідкісні види птахів
Часто птахи можуть стати причиною аварійних ситуацій і відключень клієнтів. Енергокомпанія активно впроваджує сучасні пристрої на лініях, щоб зберегти біологічне різноманіття фауни Дніпропетровської області. Це особливо актуально поблизу об’єктів природно-заповідного фонду, де спостерігається підвищена концентрація пернатих. Від можливого зіткнення з дротами ЛЕП можуть постраждати птахи й електропостачання. З 2013 року енергетики встановили 104 платформи для гнізд білого лелеки, звитих на ЛЕП.
У вересні 2018 року робітники ДТЕК Дніпровські електромережі встановили 325 світловідбивних маркерів дротів на лінії 10 кВ на території орнітологічного заказника «Булахівський лиман» у Павлоградському районі. Також п’ять дерев’яних і металевих гніздівель для голуба-синяка на опорах у Магдалинівському районі.
Недавні експедиції орнітологів встановили: у степовій зоні опори ЛЕП замінюють пернатим дерева. На опорах гніздиться білий лелека, голуб-синяк і сокіл-балобан. Сигнальні маркери, розвішані на лінії через кожні 10 метрів, містять у собі світловідбивний елемент. Маркери видно на відстані до 15 метрів. Завдяки їм птахи зможуть безпечно перелетіти дроти в сутінку чи під час поганої погоди.
Олександр Пономаренко, старший науковий робітник Дніпровсько-Орільського природного заповідника:
«Уже три роки я співпрацюю з ДТЕК Дніпровські електромережі. За цей час ми обстежили 121,8 км ліній електропередачі. На півночі області — у Магдалинівському районі на опорах ліній електропередачі 35 кВ виявлено гніздування голуба-синяка — виду, занесеного до Червоної книги України, та вухастої сови, яка потребує захисту відповідно до Бернської конвенції про охорону дикої флори та фауни. Завдяки експедиціям по області ми визначили ділянки, де потрібно встановити птахозахисні пристрої. Я вивчив досвід Німеччини, Італії, США, Угорщини та Болгарії, які активно встановлюють штучні гнізда на опорах ліній електропередачі й інших пристроях для захисту птахів. Тепер такі пристрої будуть у нас. Це перший такий проект в Україні».
Олена Потапенко, головний спеціаліст з екології ДТЕК Дніпровські електромережі:
«У ДТЕК Дніпровські електромережі ми прагнемо відповідати європейським екологічним стандартам, ми не тільки забезпечуємо світлом домівки людей, а і дбаємо про довкілля. Коли наші робітники дізналися, що голуб-синяк із Червоної книги селиться на опорах, ми вивчили всі його звички. Виявляється, гніздо голуба може змити злива, й усе його потомство в постійній небезпеці. Щоб захистити цих птахів від стихії, майстри цеху централізованих ремонтів спільно з орнітологом спроектували та зробили спеціальні гнізда. Фахівці служби ліній Східних ВЕС їх встановили. Сподіваємося, тепер голубам-синякам буде затишно в нових «домівках».