ДТЕК Одеські електромережі та Одеський ДАБК сприяють вирішенню проблем з електропостачанням багатоквартирних будинків
В Одесі вже понад 10 років низка багатоквартирних будинків приєднані до електромереж, як будівельні майданчики. Це негативно позначається на якості та безпеці подачі світла їхнім мешканцям, можливості оплачувати електроенергію за тарифом для побутових клієнтів. Причиною проблеми є невиконання забудовниками передбачених законодавством умов приєднання до мереж.
«Нерідко жителі Одеси купують небезпечні квадратні метри у, так званих, проблемних об’єктах, без повного пакета дозвільних документів. А потім проблеми, у тому числі з електропостачанням, призводять до мітингів, перекриття доріг та конфліктних ситуацій. Можна зрозуміти людей, вони купили житло та їх не хвилює, хто винен. Їм потрібно вирішити завдання, а нам — запровадити механізми протидії будівництву без повного пакета документів та захистити наших громадян на самому старті будівництва», − повідомив начальник Управління державного архітектурно-будівельного контролю Одеської міськради Олександр Авдєєв.
Загалом, в Одеській області після початку роботи ДТЕК Одеські електромережі у 2020 році вдалося ідентифікувати проблему у 22 житлових комплексах. За 2 роки компанія допомогла знайти рішення для 10 із них.
«ДТЕК діє на користь клієнтів. За 2020 — 2021 роки компанія допомогла приєднати до ліній електропередачі 10 будинків. Вдалося це зробити завдяки переговорам та включенню у розв’язання проблеми мешканців та міськради», − повідомив генеральний директор ДТЕК Одеські електромережі Олександр Фоменко.
Керівник ДТЕК Одеські електромережі наголосив, що компанії відомо ще як мінімум про 12 будинків, у яких відсутні договори на електропостачання. Для розв’язання цієї проблеми необхідна активна позиція мешканців та готовність спільно шукати шляхи вирішення.
«ДТЕК готовий сприяти мешканцям будинків, які приєднані як будівельний майданчик. Ми готові включатися у переговори з жителями та органами місцевої влади, щоб знайти варіанти врегулювання ситуації із підключенням будинків за постійною схемою», — наголосив керівник ДТЕК Одеські електромережі.
Зазначимо, що забезпечення можливості приєднання до мереж за постійною схемою житлових будинків — відповідальність забудовника, а виконання технічних умов — замовника, згідно з законодавством. Він має розробити проєкт зовнішнього та внутрішнього електропостачання об’єкта, погодити проєктну документацію та сплатити вартість послуги з приєднання. Своєю чергою оператор системи розподілу повинен підготувати зовнішні електромережі, а замовник — побудувати внутрішні електромережі будинку, встановити прилади обліку електроенергії та захисні пристрої, а також надати необхідний комплект документів. Саме такий порядок дій при підключенні нових клієнтів до електромереж визначає законодавство*.
Жителям, які купують квадратні метри, рекомендується вимагати у забудовника інформацію про всі дозвільні документи, етапи виконання техумов і т. д.
Щоб допомогти мешканцям багатоквартирних будинків, які зіштовхнулися з проблемою відсутності договорів на електропостачання та змушені платити за промисловим тарифом, ДАБК Одеської міськради та ДТЕК Одеські електромережі готові інформувати про всі видані дозвільні документи, а також сертифікати готовності, проблеми з техумовами приєднання до мереж. Також готові створювати майданчики для діалогу, проводити консультації, пропонувати варіанти, що дозволять підключити будинки. Для цього необхідно, щоб мешканці ініціювали переговори та з міською владою, з оператором системи розподілу і були готові до участі в конструктивному діалозі.
* Приєднання клієнтів до електромереж, укладання прямих договорів Оператор системи розподілу (ОСР) здійснює в рамках Кодексу систем розподілу, Закону «Про ринок електроенергії» та Правил роботи роздрібного ринку електроенергії.