ДТЕК Одеські електромережі встановлює світловідбиваючі маркери для захисту птахів у Лиманському районі
Лінія електропередачі знаходиться в Лиманському районі Одеської області. Саме тут розташовуються ландшафтні заказники місцевого значення «Каїрівський», «Новомиколаївський», «Калинівський», загальнозоологічний заказник загальнодержавного значення «Петровський», орнітологічний заказник місцевого значення «Тилігульський пересип» і загальнодержавного значення «Коса Стрілка». Тут мешкає понад 236 видів птахів.
«ДТЕК — компанія, що впроваджує в Україні європейські стандарти. Установка світловідбиваючих маркерів — світова практика. Цей проєкт — продовження глобальної політики ДТЕК зі сталого розвитку, що відповідає напряму Глобального договору ООН — «Збереження біорізноманіття видів живих істот», — коментує Олександр Фоменко, генеральний директор ДТЕК Одеські електромережі.
Світловідбиваючі маркери розроблені та виготовлені українським виробником спеціально на замовлення ДТЕК Мережі. Це — електрообладнання, що встановлюється на дроти лінії електропередачі та має мінімальну вагу, парусність, посилене кріплення, щоб витримати вітрове навантаження. Пристрій яскраво-помаранчевого кольору для контрасту з навколишньою екосистемою. Рухомий елемент зі спеціального пластика є стійким до впливу електричного струму та ультрафіолетового випромінювання. Він відображає світло, обертається навколо дроту і робить його більш помітним. Це допоможе не тільки вберегти від загибелі птахів, в тому числі — рідкісних і зникаючих, а й підвищити надійність електропостачання для клієнтів.
Місця установки маркерів енергетики визначають разом з орнітологами. Вони проводять обстеження територій та виявляють потенційно небезпечні для птахів ділянки ліній, з урахуванням їх сезонної міграції та ореолу проживання, відповідно до рекомендацій UNEP (програми ООН з охорони навколишнього середовища) і BirdLife International.
Всього до кінця 2020 року енергетики планують встановити 1340 маркерів на високовольтній лінії 110 кВ «Аджалик-Сичавка». Сьогодні 500 з них вже вмонтовані.
Нагадаємо, у 2020 році ДТЕК Одеські електромережі встановив 26 платформ для гнізд лелек в Одеській області. Найбільше в Миколаївському, Татарбунарському та Окнянському районах. На 2021 заплановано встановлення ще 60 платформ.