ДТЕК Одеські електромережі за 2020 рік встановив 26 платформ для гнізд лелек в області
Установка платформ для гнізд лелек — це важливий природоохоронний та протиаварійний захід.
«ДТЕК як відповідальна та надійна компанія реалізує програму орнітологічної безпеки з 2013 року. Необхідність встановлення спеціальних конструкцій викликана тим, що лелеки дуже часто облаштовують свої будинки на електроопорах. Гнізда вагою до 500 кг створюють небезпеку і для пернатих, і для стабільного режиму функціонування системи електропостачання. Цього року ми встановили 26 спеціальних платформ. Найбільше у Миколаївському, Татарбунарському та Окнянському районах», — розповів Олександр Фоменко, генеральний директор ДТЕК Одеські електромережі.
Штучні платформи для гнізд — це міцні кошики з металевих прутів. Вони кріпляться до електроопори вище рівня електричних дротів. Така конструкція не дає важкому гнізду сповзти на лінії. Вона захищає гніздо від руйнування, птахів від удару струмом, а лінії — від коротких замикань і позапланових відключень.
На сьогодні ДТЕК вже встановив 156 платформ для гнізд лелек на Дніпровщині, 12 — на Донеччині, 41 — на Київщині, 26 — на Одещині та 5 у місті Києві. Наступного року енергетики планують встановити 122 платформи, 60 із них — в Одеській області.
За словами очільника компанії, в цьому році ДТЕК Одеські електромережі розширює програму орнітологічної безпеки. Так, крім платформ для гнізд лелек, енергетики почали встановлювати світловідбиваючі маркери, в наступному році почнуть вмонтовувати спеціальні кожухи на ізолятори та проводи.
«Установка світловідбиваючих маркерів — світова практика. Закріплені на повітряних високовольтних лініях, вони роблять їх видимими для птахів у польоті. Пернаті зможуть розгледіти перешкоду в темний час доби та безпечно її оминути», — пояснила Юлія Лукасевич, головний фахівець з охорони навколишнього середовища департаменту з охорони праці ДТЕК Одеські електромережі.
Своєю чергою, полімерні кожухи для ізоляторів та прилеглих проводів перешкоджають зіткненню птахів із деталями, що перебувають під напругою. Вони легкі, міцні, атмосферостійкі, термін їх експлуатації — до 40 років.
Як повідомлялося раніше, ДТЕК Мережі отримав найвищу нагороду за екологічну політику, яку компанія системно втілює у своїй діяльності. Український Еко-Оскар екологи вручили за реалізацію проєкту у галузі збереження біорізноманіття — захист білих лелек від ураження електричним струмом. Спеціальні захисні гнізда-платформи оператори системи розподілу групи встановлюють на електроопорах з 2013 року. ДТЕК Одеські електромережі долучився до проєкту у цьому році.