ДТЕК Мережі навчив дрони слідкувати за станом електричних мереж та передбачати аварії
ДТЕК Мережі протягом трьох місяців проводив пілотний проєкт з обстеження ліній електропередач дронами в Новомосковському і Солонянському районах Дніпропетровської області. Безпілотні літальні апарати були оснащені фото- та відеокамерами та тепловізорами. Отримана інформація оброблялася програмами із розпізнавання дефектів з використанням штучних нейронних мереж. Підхід показав ефективність майже у 2 рази вищу, ніж при звичайних піших оглядах.
Зокрема, на 500 кілометрах мережі при обстеженні дроном фахівці виявили 916 дефектів ізоляторів, а при звичайному огляді їх було 176. Новий підхід краще фіксує перегрів обладнання і дозволяє за один робочий день обстежувати у 2-3 рази більшу довжину електроліній.
«ДТЕК — лідер цифрової трансформації української енергетики. Використання у роботі дронів та побудова штучних нейронних мереж — дозволяє нам передбачити можливе місце аварії та проводити превентивні ремонти, посилювати мережі. Це дасть можливість працювати на випередження, а не ліквідовувати наслідки аварії. Як результат — якісно кращі послуги для наших клієнтів», — прокоментував Іван Гелюх, генеральний директор ДТЕК Мережі.
За розрахунками компанії, за допомогою новітніх технологій оператори системи розподілу знизять аварійність і тривалість відключень електроенергії (показник SAIDI) до 2025 року на 10-15%.
«Дрони можуть бути повністю інтегровані в інформаційні системи ОСР. Отримані дані автоматично аналізуються спеціальними програмами. ІТ-система сама формує звіти й дає рекомендації фахівцям щодо пріоритетів у ремонтах. Це значно економить час і мінімізує людський фактор, а, отже, підвищує надійність мереж», — пояснив принципи роботи ІТ-системи Маріс Куніцкіс, керівник інноваційних проєктів ДТЕК Мережі.
Повномасштабне запровадження інноваційної технології не призведе до скорочення співробітників. Очевидно, що потреба у великій кількості фахівців, які безпосередньо залучені в оглядах, зменшиться. Натомість зросте попит на спеціалістів, які будуть працювати з дронами та базами даних, займатися управлінням та обслуговуванням нової цифрової системи.
Використання дронів і спеціалізованого софту обробки даних для діагностики електромереж — це проєкт в рамках програми MODUS по цифровій трансформації ДТЕК.
Дмитро Осика, керівник програми MODUS, зазначив: «наступні кроки — протестувати мультиспектральне фільмування як альтернативу лідарного скануванню, що може здешевити збір інформації».
Для ефективного використання технології операторами системи розподілу, що обслуговують близько 1,5 млн клієнтів, як-то ДТЕК Дніпровські електромережі або Київобленерго, на одну компанію потрібно 6-10 дронів та супутнє програмне забезпечення. Середня вартість впровадження такого комплексу приблизно від 10 до 12 млн гривень.
Технологія обстеження мереж дронами активно використовується сучасними європейськими енергокомпаніями, наприклад, ENEL (Італія), E-ON (Німеччина), CEZ Group (Чехія) тощо. Чи стануть дрони типовим явищем в роботі ОСР незабаром в Україні залежить від моделі тарифоутворення в галузі електроенергетики. Запровадження стимулюючого тарифоутворення дозволило б компаніям інвестувати в інноваційні рішення.