Інфраструктура електричних мереж в 5 разів більше, ніж доріг і потребує оновлення, – генеральний директор ДТЕК Мережі
«Для оновлення інфраструктури важлива сама позиція держави. Саме визнання необхідності інвестицій в інфраструктуру, як у випадку з дорогами – це вже крок назустріч. Держава повинна сказати, що інвестиції в електромережі – це теж інвестиції для країни», – заявив Гелюх. За його словами, такий підхід буде стимулювати машинобудування, дасть робочі місця і багато інших можливостей для таких сфер бізнесу, як будівництво і виробництво обладнання.
Другий крок - це правильне регулювання галузі. У всіх державах у всьому світі створюються параметри, які мають бути цікаві інвесторам. Після створення параметрів регулювання почнуться інвестиції і розвиток. Це можуть бути як українські, так і зарубіжні інвестиції» – підкреслив Гелюх. За його думку, той проект, який зараз опублікований Регулятором – не робить галузь цікавою для інвесторів. З ним не цікава приватизація від державних компаній за ринковими цінами. Тому важливою є позиція держави щодо регулювання.
Експерт підкреслив, що сучасні мережі – це цифрові мережі, «розумні» мережі, це мережі, які дають можливість автоматично управляти ними. «Третій крок – це бачення стратегії відновлення мереж. Порядку 60-65% інвестицій має вкладатися в оновлення існуючих активів: заміна ліній електропередач, внесок в обладнання, підстанції. 40% інвестицій потрібно направить в сучасні системи автоматизації та діджіталізації, щоб зробити мережі «розумними» і менш залежними від людського фактору», – дав експертну оцінку Іван Гелюх. Такі мережі будуть більш надійними, дешевими в експлуатації, впораються з великою кількістю учасників ринку і, як наслідок, здешевлювати вартість передачі електроенергії.
«Це три ключових вектори, які дадуть можливість реалізувати розвиток інфраструктури мереж в країні і, як наслідок, в цілому економіки», – резюмував Іван Гелюх.
За його інформацією в поточний момент у багатьох європейських країнах, зокрема у Франції та в Іспанії, формуються програми відновлення економіки. Для цього національні регулятори в сфері енергетики (довідково - укр. НКРЕКУ), для підтримки і допомоги ОСР планують переглянути параметри стимулюючого тарифоутворення на 2020-2022 роки в бік поліпшення умов для енергетичних компаній. Як відомо, інвестиції в енергетичну інфраструктуру мереж мають мультиплікаційний ефект і є основою економіки, створення робочих місць, збільшення ВВП, збільшення податків.