Концепція розвитку мереж ДТЕК Мережі повністю відповідає європейським практикам і підходам розвитку
Минулого тижня у Любліні відбувся воркшоп, на якому ДТЕК Мережі представив концепцію розвитку мереж розподілу України. Захід було організовано асоціацією операторів систем розподілу E.DSO, в яку входять 39 провідних операторів системи розподілу з 19 країн, включаючи 2 національні асоціації. Українська делегація була представлена фахівцями з Міністерства енергетики України, 12 державними та приватними операторами системи розподілу України, включаючи ДТЕК Мережі. Мета заходу — обговорити стратегічні підходи відновлення, модернізації електромереж України та обмінятися досвідом в питаннях планування, побудови і розвитку мереж розподілу з провідними енергокомпаніями ЄС.
«Впровадження „розумних“ технологій і цифрових двійників мереж приведе до успіху в процесі реконструкції розподільчих мереж України, забезпечуючи таким чином ефективність і стійкість, достатньої сили, щоб відповідати майбутнім змінам і вимогам до розподільчих мереж», — сказав генеральний секретар E.DSO Роберто Зангранді у своїй вступній промові.
В рамках воркшопу ДТЕК Мережі представив Концепцію розвитку мереж розподілу для обговорення з європейськими ОСР та ознайомились з їх підходами до побудови, модернізації та управління електромережами.
За результатами двох днів воркшопу учасники в рамках робочих груп визначили найкращі практики в рамках наступних тем:
- Побудова мереж розподілу та автоматизація;
- Довго- та середньострокова стратегії побудови мереж;
- Впровадження операційних технологій, IT систем та комунікаційних технологій;
- Розробка новітніх сервісів для клієнтів та впровадження розумних лічильників;
«ДТЕК Мережі прагне не тільки відновити зруйновану інфраструктуру, а й побудувати більш екологічно чисту, інноваційну і стійку до зовнішніх впливів мережу в Україні. Компанія розробила 10 річну концепцію розвитку електромереж для Київської, Дніпропетровської, Одеської областей та міста Київ. В рамках воркшопу провідні європейські енергетичні компанії підтвердили, що вона відповідає найкращим європейським практикам і стандартам. Ми готові ділитися цією концепцією зі всіма енергокомпаніями України для досягнення спільної мети — побудови розумної інфраструктури електромереж України», — наголосив Олександр Фоменко, генеральний директор ДТЕК Мережі.
Наприклад, Концепція повного оновлення електричної інфраструктури Київської області потребує 10 років, та стартує з трирічного пілотного проєкту в енерговузлі Ірпінь-Буча-Бородянка (територія Бучанського та частково Києво-Святошинського району). У результаті середній час відключення електроенергії на рік зменшиться з 1 500 до 100 хв (SAIDI), а технологічні втрати знизяться в 3 рази — з 14% до 5%, всі клієнтів отримають розумні лічильники, що сприятиме ощадливому споживанню та мінімізації витрат. ДТЕК Мережі також розробив аналогічні плани модернізації електромереж для трьох областей України та міста Києва.
Масштабне оновлення інфраструктури потребує диверсифікованого та поступового фінансування з різних джерел, що повинно бути передбачено на рівні держави відповідними регуляторними документами.
Джерелами можуть бути: донорська допомога від ЄС, довгострокове кредитування з пільговими ставками, фінансування з продажу конфіскованих активів рф та часткове фінансування з тарифу з планом на 10 років. Такий диверсифікований підхід дозволить знизити фінансове навантаження на країну та провести довгострокову модернізацію мереж.