З початку року ОСР ДТЕК Мережі зафіксували понад 9 тисяч фактів крадіжок електроенергії
Найбільшу кількість фактів позаоблікового споживання фахівці ОСР ДТЕК Мережі зафіксували у побутових споживачів — понад 6,8 тисячі. На юридичних клієнтів припадає трохи понад 2,4 тисячі фактів.
Найрозповсюдженішим способом крадіжки електрики є самовільне підключення до мережі (38%). Також клієнти ОСР часто зривають пломби з приладів обліку, впливають на їхню роботу за допомогою високочастотних випромінювачів, магнітів та надають ОСР некоректну інформацію про обсяги фактичного споживання.
Клієнти несуть повну фінансову відповідальність за крадіжку електроенергії. При виявленні факту крадіжки електроенергії компанія складає акт порушення, виходячи з якого здійснюється нарахування недооблікованої електроенергії відповідно до вимог Правил роздрібного ринку.
У разі незгоди клієнта сплатити суму за актом, компанія звертається до суду. Внаслідок судового рішення клієнт може бути відключений від електропостачання до моменту оплати боргів.
«Основними завданнями ОСР є забезпечення надійного та якісного електропостачання клієнтів, а також мінімізації втрат електричної енергії. Оператори системи розподілу інвестують в оновлення електричних мереж, запроваджують сучасні цифрові рішення, щоб ефективно організувати систему запобігання крадіжок. Лише з початку поточного року такий підхід допоміг виявити понад 9,2 тисячі порушень на суму понад 42 млн грн», — зазначив Дмитро Дєдок, керівник департаменту з локалізації втрат та збору даних ДТЕК Мережі
Згідно з інформацією компанії, з метою попередження позаоблікового споживання фахівці ОСР застосовують наступні технічні заходи та прийоми:
- підключають електролічильники до автоматизованих систем комерційного обліку електроенергії (АСКОЕ);
- виносять лічильники на межу балансової належності, а також у місця з вільним доступом (фасади будинків, опори, загальні електрощитові);
- встановлюють антимагнітні індикатори на приладах обліку;
- встановлюють технічний облік в трансформаторних підстанцій, покази якого порівнюють з комерційним (тобто тим, який виставляється клієнтам до сплати);
Для пошуку та виявлення фактів розкрадання фахівці ОСР здійснюють періодичні перевірки, пошук самовільних підключень, ведення реєстрів порушників та їх постійний контроль, зведення балансів спожитої електроенергії, моніторинг та блокування об’яв про продаж пристроїв для зупинки лічильників.
Згадані заходи та прийоми в комплексі призводять до зменшення рівня втрат електроенергії. У якості прикладів того, як працює система протидії розкраданню електрики в ОСР ДТЕК Мережі в компанії наводять декілька наочних кейсів.
Приклади виявлення крадіжок електроенергії:
- На Чорному морі
Аналітики ДТЕК Одеські електромережі виявили систематичні випадки небалансу (різницю між комерційним та технічним обліком) електричної енергії в одному з курортних селищ на березі Чорного моря. Фактично порушником була обслуговуюча компанія цілого селища в Одеській області, яка має на балансі підстанцію 35/10 кВ.
На ознаки встановлення перемичок вказували дані спеціалізованого програмного комплексу «Енергоцентр». Однак коли за попередженням на об’єкт приїжджали фахівці ДТЕК Одеські електромережі — перемички швидко прибирали. Тобто непрямі ознаки вказували на крадіжку, а фактичні перевірки не давали результатів.
В компанії рішили діяти на випередження. Як тільки в черговий раз програмне забезпечення сигналізувало про встановлення перемички, бригада фахівців компанії негайно та без попередження виїхала на об’єкт.
Одна частина працівників розмістилась по запланованим позиціям, інша підійшла до входу і телефоном безпосередньо з місця запросила місцевого енергетика для виконання замірів напруги. Він почав відкривати всі комірки 10 кВ, окрім тих, де встановлені лічильники.
Як тільки працівники ДТЕК Одеські електромережі відкрили комірку з лічильником, енергетик одразу почав виганяти всіх з території. Але факт встановлення перемичок був зафіксований, в тому числі на відео. У результаті керівництво підприємства визнало факт встановлення перемичок та погодилося сплатити суму збитків понад 1,5 млн грн.
- Коли в обхід лічильника коштувало на 200 тисяч дорожче
Інший факт крадіжки електрики був виявлений завдяки аналізу електроспоживання одного з приватних будинків у Донецькій області. Фахівців ДТЕК Донецькі електромережі привернула увагу невідповідність масштабу будівлі, статистика споживання за минулі періоди та фактичне наявне споживання.
Виїзд бригади зафіксував у будинку навантаження при відсутності індикації обліку на лічильнику. Відключення ввідного автомата також не призвело до зникнення світла в будинку. Що свідчило про втручання в мережу поза обліком.
Після перемовин з власником той в усьому зізнався й показав фахівцям ДТЕК Донецькі електромережі прихований щиток з комутаційними автоматами. Завдяки йому він міг включати електроенергію поза лічильником.
В результаті клієнт отримав акт про порушення, рахунок на майже 200 тисяч гривень та винесений на межу балансової належності лічильник.
- Криптофермер
«Цікавий» випадок ціною в 1,1 мільйона гривень стався на Київщині. Під час огляду трансформаторної підстанції сільгосппідприємства, яке довгий час не працювало, увагу фахівців ДТЕК Київські регіональні електромережі привернула охоронна будівля. Вона чомусь була встановлена не на території підприємства, а біля трансформаторної підстанції.
Підійшовши до охоронної будівлі фахівці бригади ДТЕК Київські регіональні помітили ледь прикопаний кабель, який був приєднаний безпосередньо до виводів силового трансформатора. На ньому було зафіксоване досить велике навантаження.
Пройшовши по шляху прокладки кабелю, який вів в бік від сільгосппідприємства, співробітники компанії знайшли в лісі накриту брезентом та замасковану гіллям землянку. У ній була схована криптоферма, що майнила криптовалюту за допомогою краденої електроенергії.
У сухому підсумку — акт про порушення та мільйонний рахунок, який має сплатити криптофермер.