Міжнародний день захисту біорізноманіття: як спецзахист на опорах ЛЕП допомагає енергетикам ДТЕК Мережі рятувати життя лелек
Щорічно 22 травня в світі відзначають Міжнародний день біологічного різноманіття. Цей день був проголошений Генеральною Асамблеєю ООН. Його мета — привернути увагу громадськості до необхідності збереження як живих видів, так і екологічних систем. ДТЕК Мережі реалізує програму орнітологічної безпеки з 2013 року. Компанія встановлює спеціальні платформи для гнізд лелек і світловідбиваючі маркери для захисту птахів від зіткнення з електромережами.
Установка платформ для гнізд лелек — це важливий природоохоронний і протиаварійний захід.
«За 7 років оператори системи розподілу, що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі, встановили 158 платформ в Дніпропетровській, Донецькій, Київській областях та місті Київ. Захист птахів — один із напрямів системної діяльності ОСР ДТЕК Мережі в галузі сталого розвитку», — розповів Іван Гелюх, генеральний директор ДТЕК Мережі.
Необхідність встановлення спеціальних конструкцій викликана тим, що лелеки дуже часто облаштовують свої будинки на електроопорах. Гнізда двох-трьох метрів в діаметрі й вагою до 500 кг створюють небезпеку і для пернатих, і для стабільного режиму функціонування системи електропостачання.
Перше спеціальне безпечне гніздо для лелек встановили ще восени 2013 року в с. Піщанка Новомосковського району Дніпропетровської області.
Гнізда являють собою спеціальну металеву платформу-кошик.
Вона кріпиться до електроопори вище рівня електричних проводів. Така конструкція допомагає убезпечити птахів і унеможливлює аварійні ситуації, які іноді трапляються через облаштування пташиних гнізд безпосередньо на електроопорах. Адже коли неукріплене гніздо сповзає на дроти — це може призвести не тільки до руйнування гнізда і загибелі птиці. Але і стати причиною серйозної аварії — обриву проводів, пожежі, знеструмлення.
Установка пристроїв, що захищають птахів, широко й успішно практикується в усьому світі. Так, оператори системи розподілу (ОСР), що входять до операційного холдингу ДТЕК Мережі, крім платформ, монтують спеціальні ковпаки з полімерних матеріалів. Їх ще називають «кожухи». Всі елементи пристрою виготовляються повністю з діелектричних матеріалів. Завдяки повній ізоляції проводу більшість небезпечних замикань за участю птахів виключені.
Крім того, енергетики закріплюють світловідбиваючі маркери на дроти ліній електропередачі і штучні гнізда для голуба-клинтуха. Тепер опори для птахів — безпечні.
ДТЕК Мережі активно сприяє підключенню об’єктів зеленої генерації і процесам декарбонізації. Щороку в рамках реалізації цілей ООН зі сталого розвитку компанія знижує втрати в електромережах, модернізує обладнання, замінюючи його на екологічно безпечне.
За посиланнями можна переглянути те як встановлюють гнізда для лелек в місті Києві та на Дніпропетровщині.