Про пташок дбай – смартфон вигравай: ДТЕК Дніпровські електромережі нагородив переможців обласного конкурсу «Лелека»
Протягом року школярі вивчали популяцію птахів, фіксували на картах гнізда та кормові території. Особливу увагу приділяли гніздами лелек на штучних платформах на високовольтних лініях. Фахівці ДТЕК Дніпровські електромережі встановлюють їх, щоб убезпечити птахів та їхнє потомство.
«Збереження біорізноманіття — один з напрямків діяльності нашої компанії, який відповідає стратегії ДТЕК-2030, заснованої на принципах ESG, цінностях та відповідальності бізнесу за прогрес у досягненні Цілей Сталого розвитку Глобального Договору ООН. Програму орнітологічної безпеки ДТЕК Дніпровські електромережі реалізує з 2013 року. За цей час по всій території області встановили 162 безпечних платформи для гнізд. І ми дуже раді, що школярі залучаються та допомагають нам в цій роботі», — зазначив генеральний директор ДТЕК Дніпровські електромережі Андрій Терещук.
У 2020-му році на розгляд журі було подано 16 робіт з усієї області. В конкурсі взяли участь заклади освіти з 5 міст, трьох районів та п’яти об’єднаних територіальних громад Дніпровщини. Школярі презентували проєкти у двох номінаціях: «Наукові дослідження» та «Еколого-просвітницька робота».
Серед групових робіт у номінації «Наукові дослідження» перемогли учні 7-10 класів з гуртка «Екосвіт» Павлівської школи, які презентували дослідницьку роботу з вивчення популяції білих лелек у селах Павлівка та Перевальське, їх умов життя та природних біотопів. А серед індивідуальних робіт вже другий рік поспіль перемогу здобув 8-класник Горянівської школи Євген Дячишин, вихованець гуртка «Юні ботаніки» Центру еколого-натуралістичної творчості учнівської молоді. Хлопець провів масштабну роботу з вивчення популяції птахів у своєму районі. Спостерігав за гніздуванням, вивчав коли птахи прилітають та відлітають у вирій, де годуються, як виводять пташенят.
«Завдяки дрону від ДТЕК, який виграв минулого року, зміг фіксувати гніздування з повітря та більш масштабно дослідити популяцію. На жаль, вона поступово знижується. Лелеки все частіше покидають міста гніздування через активний людський фактор, вирубку дерев, пересихання річок та втрачання кормової бази. Вважаю, що такі конкурси та проєкти допомагають звертати увагу на такі проблеми та сприяють захисту пташок і природи в цілому», — каже переможець конкурсу Євген Дячишин.
«ДТЕК — одна з небагатьох компаній, яка реально підтримує подібні екологічні проєкти та системні орнітологічні дослідження в регіоні, — каже керівник шкільного гуртка, вчителька біології Тетяна Хуторна. — За це їм — велика дяка. Подібні конкурси — це додатковий стимул для школярів брати активну участь у вивченні та охороні птахів рідного краю».
Загалом в цьому році нагородили 12 переможців. ДТЕК Дніпровські електромережі подарував школярам смартфони, бездротові bluetooth-навушники та колонки, а також портативні power-банки.
Довідково:
ДТЕК Мережі починаючи з 2013 року встановлює на опорах ЛЕП спеціальні металеві конструкції — платформи для гнізд птахів, які уберігають їх від руйнування. За 8 років фахівці ДТЕК Мережі облаштували 248 спеціальних металевих платформ для гнізд лелек у чотирьох областях України, з них — 162 у Дніпропетровській. Лише за минулий рік ДТЕК Дніпровські електромережі встановив в області 25 платформ для гнізд лелек. За підрахунками екологів, така ініціатива ДТЕК Мережі вже допомогла зберегти близько п’яти тисяч особин білого лелеки, три тисячі з яких — пташенята. Крім цього, енергетики встановлюють на високовольтні лінії світловідбиваючі маркери, які роблять лінію видимою для птахів в польоті. Понад 1200 таких захисних пристроїв змонтували на території заказника «Булахівський лиман» в Павлоградському районі. А ще встановлюють дерев’яні та металеві гніздування для червонокнижного голуба-клінтуха, який вподобав електроопори, та сов-сплюшок Дніпровсько-Орільського заповідника. Та монтують спеціальні кожухи на ізолятори та проводи, які роблять їх безпечними для птахів та виключають ризик перебоїв електропостачання для клієнтів. Загалом за 8 років ДТЕК Мережі встановив 3219 птахозахисних пристроїв. Ці ініціативи компанії відповідають стратегії ДТЕК 2030, заснованої на принципах ESG, цінностях і відповідальності бізнесу за прогрес у досягненні Цілей Сталого розвитку Глобального Договору ООН щодо збереження екосистем суші.