Технології Smart Grid стануть основою відновлення енергосистеми, — ДТЕК Мережі
Сучасні електромережі повинні відповідати новим викликам розвитку галузі енергетики й бути готовими до оперативних змін. Так стануть потрібні нові потужності, коли почнеться активне повоєнне відновлення підприємств України та повернення громадян з-за кордону. Для втілення загальноєвропейських планів щодо декарбонізації енергосистеми та скорочення викидів парникових газів потрібне стрімке зростання потужностей розподіленої та відновлюваної генерації. Це можливо лише за будівництва кардинально нових мереж на базі технологій Smart Grid. Оператори системи розподілу ДТЕК Мережі вже почали впроваджувати елементи «розумних» мереж і у 2023 році представили 10-річний план розвитку в проєкті «Мережі майбутнього», який розроблявся спільно з європейською асоціацією операторів системи розподілу E.DSO.
«Ми сформували шлях розвитку від мереж сьогоднішніх до мереж майбутнього. І щоб його пройти, визначили п’ять стратегічних викликів, які потрібно перебороти: надійність мереж, гнучкість, ефективність, можливість інтеграції ВДЕ, сталий розвиток», — розповів Шарунас Кірліс, керівник департаменту з планування, аналітики та управління даними мереж ДТЕК Мережі під час онлайн-заходу.
ОСР ДТЕК Мережі вже почали впровадження елементів технологій Smart Grid. Зокрема, системи розумного обліку електроенергії, автоматичного диспетчерського управління, моніторингу та моделювання мережі.
«Система автоматичного диспетчерського управління (ADMS) дозволить змінити підходи до реагування на порушення у мережах. А розумні системи обліку електроенергії допоможуть отримувати достатню кількість даних для прийняття якісних і своєчасних рішень у сфері управління, експлуатації та розвитку мереж. Це те, що потрібно зробити насамперед для трансформації енергосистеми», — зазначив Шарунас Кірліс.
Наприклад, Smart metering (система розумного обліку електроенергії) дистанційно фіксує покази лічильників та відсутність напруги, завдяки чому ОСР зможуть більш ефективно здійснювати контроль споживання та зменшити виробничі втрати. Вивчення історичних записів про споживання допоможе точніше передбачити майбутній попит на електроенергію та посилювати слабкі місця в мережі для уникнення аварійних ситуацій. А клієнти матимуть змогу управляти своїм споживанням і економити на нічному тарифі за допомогою розумних лічильників.
Впровадження цієї й інших складових Smart Grid вимагають значних обсягів інвестицій. Наявних річних інвестиційних програм ОСР, які затверджує НКРЕКП, не достатньо для покриття потреб. Тому ДТЕК Мережі розробляє план із залучення фінансування від міжнародних партнерів для побудови нових мереж майбутнього. Сьогодні джерела фінансування — найважливіше відкрите питання, і тут потрібні спільні зусилля держави та енергетичних компаній задля відбудови енергоінфраструктури із сучасними підходами.