У 2020 ДТЕК Донецькі електромережі встановив 6 штучних платформ для гнізд лелек
Лелеки дуже часто облаштовують свої будинки на електричних опорах. Це створює небезпеку і для птахів, і для нормального функціонування системи електропостачання. Установка спеціальних конструкцій для гнізд птахів — продовження політики ДТЕК зі сталого розвитку та виконання Глобального договору ООН в частині збереження біорізноманіття.
«ДТЕК Донецькі електромережі піклується про збереження біорізноманіття та захисту навколишнього середовища в регіоні. Першу штучну платформу для гнізд лелек наші фахівці встановили 5 років тому в селищі Східний Слов’янського району, — зазначив генеральний директор ДТЕК Донецькі електромережі Олексій Дегтярьов. — Цього року такі платформи з’явилися в селах Никифорівка, Привілля, Шахове, Андріївка, Константинополь. Спеціальні конструкції дозволяють не тільки вберегти від загибелі рідкісних птахів, занесених до Червоної книги України, а й убезпечити лінії електропередач від аварій».
Платформа являє собою міцний кошик з металевих прутів. Вона підіймає гніздо над лінією електропередачі на висоту більше метра і витримує вагу і гнізда, і птахів. Важкі гнізда, вага яких іноді досягає 250-300 кг, не сповзають на дроти. Птахи захищені від удару струмом, а лінії від коротких замикань і аварійних відключень. Платформи для гнізд встановлюють восени та взимку, коли лелеки відлітають в теплі країни. Виявити нові гніздівлі допомагають щорічні огляди ліній, а також орнітологи та місцеві жителі.
Проєкт орнітологічної безпеки електрообладнання ДТЕК Донецькі електромережі реалізує з 2013 року. За час дії програми в Донецькій області встановлено 14 платформ під гнізда лелек і понад 100 птахозахисних пристроїв.
Короткий відеоогляд установки платформи для гнізда лелек в селі Никифорівка тут.